Wizyta studyjna w zakładzie MAN Starachowice

24 czerwca 2022

Z inicjatywy Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan, w dniu 24 czerwca 2022 r. w zakładzie MAN Bus Starachowice odbyła się wizyta studyjna. Spotkanie rozpoczęło się od „zielonego okrągłego stołu”, poświęconego między innymi normom emisji CO2 oraz stanowiska PE ostatnio głosowanego w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla z pojazdów spalinowych w UE. . Europejski przemysł motoryzacyjny to branża, w której my, Europejczycy, mamy wiodącą pozycję na poziomie światowym, dlatego musimy znaleźć sposób na transformację bez utraty konkurencyjności.

„Jako EPP popieramy cel -90%, a nie -100% w sprawozdaniu dotyczącym norm emisji CO2 dla aut i lekkich pojazdów użytkowych” „Nie chcemy jako politycy definiować, co jest dobrą, a co złą technologią, ale jasno określić, co mamy osiągnąć do 2035 roku.”

Obecna na spotkaniu Melissa Günnewig, reprezentująca MAN na poziomie europejskim zauważyła, że „Dzisiaj zaprezentowaliśmy, że MAN Truck & MAN bardzo poważnie traktuje swoje zaangażowanie w dekarbonizację.  Zobowiązaliśmy się do opracowania jasnej strategii e-mobilności. Aby spełnić bardziej ambitne normy emisji CO2, potrzebujemy odpowiednich ram prawnych, takich jak ambitne rozporządzenie AFIR dla ciężkich pojazdów ciężarowych, i nie możemy podwajać inwestycji w surowe przepisy EURO VII, ponieważ musimy sfinansować transformacyjną podróż firmy MAN w kierunku e-mobilności.”

„W ostatnich latach firma intensywnie przygotowywała procesy produkcji autobusów i swoich pracowników do wyzwań elektromobilności. Produkcja seryjna autobusów elektrycznych Lion’s City E jest dla MAN Truck & Bus i dla zakładów w Starachowicach ważnym krokiem w ramach „mapy drogowej elektromobilności” – powiedział Mehmet Sermet, Dyrektor Zakładu MAN Bus Starachowice.

„Świat stawia przed nami coraz wyższe technologiczne wymagania. Od środków publicznego transportu oczekuje się już nie tylko komfortu, łatwości w obsłudze, oszczędności w eksploatacji, ale przyjazności dla środowiska naturalnego.” – podsumował spotkanie Paweł Wideł, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Firma MAN Bus Starachowice jest obecna na polskim rynku od ponad 20 lat i jest jednym z największych pracodawców w regionie – pracuje w niej około 3500 osób. MAN Bus zajmuje się produkcją niskopodłogowych autobusów miejskich MAN Lion’s City. To nowa jakość transportu miejskiego, która spełnia nie tylko bieżące normy, ale również kreuje nowe trendy. W podkrakowskich Niepołomicach od 14 lat działa spółka MAN Trucks, produkująca pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. Jest to jedna z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie. Powstające tam pojazdy trafiają do klientów w całej Europie. MAN odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną w obszarze pojazdów ciężkich.