Świętokrzyska szkoła dobrych praktyk
1 października 2018Kryte pływalnie w 14 powiatach, pełnowymiarowe hale sportowe lub sale gimnastyczne w każdej gminie. To tylko nieliczne przykłady tego, że dbamy o infrastrukturę sportową w Świętokrzyskiem. Ale same, choćby najlepsze boiska nie wystarczą, jeśli brakuje chętnych do aktywności fizycznej. I właśnie temu, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu służy Świętokrzyski Program Wspierania Aktywności Fizycznej – Dziecięca Piłka Ręczna. Rusza trzecia edycja tego projektu, który jest naszą dumą. To wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Szczypiorniak jest niezwykle popularną dyscypliną w naszym regionie. Niebagatelny wpływ mają na to sukcesy drużyny PGE VIVE Kielce. Kiedy więc zdecydowaliśmy się wprowadzić do pracy Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i szkół, które zaprosiliśmy do udziału w tym projekcie, Dziecięcą Piłkę Ręczną, ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.
Do tej pory z tego programu skorzystało 250 szkół, a przed kolejnymi placówkami znów stoi taka możliwość, ponieważ trwa nabór do tegorocznej edycji przedsięwzięcia. I choć w nazwie pojawia się piłka ręczna, jego cel jest o wiele szerszy: podnoszenie jakości lekcji wychowania fizycznego wśród najmłodszych uczniów i zachęcenie ich do aktywności sportowej. Dziś, kiedy wśród dzieci niebezpiecznie szerzy się plaga otyłości, kiedy ciekawszą formą spędzenia czasu wolnego wydaje się gra na tablecie i konsoli, świętokrzyscy nauczyciele chcą odnaleźć w małych uczniach żyłkę sportowca. Sposób jest jeden: wuef musi być atrakcyjny, sprawiać dzieciom radość, wywoływać pozytywne emocje.
Jak to zrobić? Tego wuefiści dowiadują się podczas seminariów, warsztatów i konferencji. Otrzymują także zestawy sprzętu sportowego w postaci przenośnych bramek, piłek, znaczników i kamizelek do szczypiorniaka. W ramach tegorocznej edycji, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, w swoich zestawach znajdą również piłki do siatkówki, koszykówki czy futbolu, aby zapewnić dzieciom wszechstronny rozwój.
Potrzebne są chęci do uprawiania sportu, bo miejsca do tego w naszym regionie są. Na poniedziałkowej konferencji mówił o tym Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Od 2016 roku realizujemy 56 projektów z zakresu infrastruktury sportowej, których wartość opiewa na blisko 100 milionów złotych. W ramach działania 7.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego udało się nam w każdej gminie wybudować pełnowymiarowe hale sportowe lub sale, do dyspozycji dzieci i młodzieży jest 200 boisk ze sztuczną nawierzchnią, a w 14 powiatach mieszkańcy mogą korzystać z krytych pływalni. Kolejna po przebudowie została otwarta w ubiegłym tygodniu w Połańcu.
Dziecięca Piłka Ręczna to oryginalna inicjatywa, ale nie jedyna. Naszą ambicją jest tworzenie zestawu dobrych praktyk, które mogą zbudować brand „Świętokrzyska Szkoła”, czyli coś, czym możemy się chlubić. I to się dzieje za sprawą działań prowadzonych przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Kolejnym pomysłem, który zasługuje na uwagę, jest Akademia Obywatelska 2018. Projekt, który jest realizowany od roku, ma pomóc uczniom świętokrzyskich szkół w rozwoju kompetencji obywatelskich, społecznych. Do programu przystąpiło 45 placówek. Efekty prowadzonych działań młodzież zaprezentuje już niebawem, bo 9 października, podczas Kongresu Obywatelskiego.
I gdy ten projekt dobiega końca, nauczyciele z ŚCDN-u mają nową propozycję dla swoich koleżanek i kolegów: wykorzystania w edukacji gier dydaktycznych, czyli naukę poprzez zabawę. Bo dziś, gdy resort edukacji poprzez przeprowadzoną naprędce reformę nakłada na uczniów coraz to nowe ciężary, świętokrzyscy pedagodzy nie zapominają o bardziej ludzkim obliczu szkoły, że zdobywanie wiedzy i umiejętności ma także być dla najmłodszych przyjemnością.