Strefy czystego powietrza w miastach UE

17 lipca 2019

Problem dotykający miliony Europejczyków – jak skutecznie walczyć ze śmiertelnym zagrożeniem jakim jest smog, jak zapewnić czyste powietrze w miastach?

 Przez 12 lat kierowałem samorządem Województwa Świętokrzyskiego i wiem jakim obciążeniem dla ludzi jest smog, który w Polsce zabija rocznie ponad 40 tysięcy osób. Dlatego też wdrożyliśmy kilka lat temu program „Zielone Świętokrzyskie”, by zadbać o czyste powietrze w ramach ekologicznego i zrównoważonego rozwoju województwa, które ma największy w Polsce udział terenów chronionych. Dziś, razem z polskimi samorządowcami chcę zaapelować o wypracowanie rozwiązania które pozwoli przywrócić zawieszone finansowanie unijne krajowemu programowi „Czyste Powietrze” który ma ten sam cel. Ale obok niskiej emisji do powstawania smogu przyczyniają się również emisje z transportu. Ograniczanie wjazdu niektórych pojazdów do miast może skutecznie zahamować smog, ale równocześnie może się przyczynić do wykluczenia komunikacyjnego, a tym samym ograniczenia możliwości pracy dla naszych obywateli.                                                           

Dotyczy to szczególnie tych krajów, w których dochód jest niższy i zakup samochodu spełniającego wysokie standardy emisyjne jest dużym wyzwaniem.

 Nie możemy na to pozwolić. Dlatego wprowadzaniu tych stref musi towarzyszyć rozwój sprawnej komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej, czy rozwój infrastruktury parkingowej na obrzeżach stref. Musimy również zadbać o rozwój infrastruktury paliw alternatywnych, tak aby mogły upowszechnić się technologie niskoemisyjne.