Spotkanie Opłatkowe w Kielcach- które na długo zapamiętamy!

28 grudnia 2019
  Jak co roku spotkaliśmy się w naszej ludowej rodzinie. Były kolędy, życzenia, dzielenie się opłatkiem i radość ze wspólnego świętowania w życzliwym sobie gronie, co podkreślił gospodarz, Adam Jarubas:
„Koleżanki i Koledzy, dziękuję, że jak co roku spotykamy się w naszej ludowej rodzinie. Żeby być ze sobą, żeby od siebie wzajemnie czerpać siłę. Bożonarodzeniowa szopka jest miejscem bardzo ważnym dla każdego z nas, do którego przychodzimy w pokorze, po nadzieję”.
Adam Jarubas, witając lidera ludowców, kandydata na Prezydenta RP, Władysława Kosiniaka-Kamysza podkreślił, z jakimi nadziejami wkraczamy w nowy rok: „nadzieja może być też uroczą kochanką odważnych, a odwaga jest tą wartością, która przyświeca naszemu szczególnemu gościowi,Władysławowi Kosiniakowi – Kamyszowi. To on przekonał nas, że musimy walczyć o nasze wartości.
Zaufaliśmy mu i wygraliśmy”.
Przy akompaniamencie Adama Jarubasa, który chwycił za gitarę, zebrani zaśpiewali kolędy i inne pieśni świąteczne. Po tym radosnym przywitaniu, do zebranych zwrócił się Władysław Kosiniak-Kamysz: „To jest zawsze wzruszający moment, gdy się staję przed ludowcami ze świętokrzyskiego, przed tymi którzy stanowią o sile, potędze, sprawczości ruchu ludowego. Adam mówił o tradycji, historii i kulturze z której
wyrastamy, o tradycji chrześcijańskiej – bo ona nas tutaj gromadzi, bo bez niej nie byłoby świąt Bożego Narodzenia. I to jest powód do naszej dumy, do naszej radości – takiej, jaką mogliśmy przed chwilą usłyszeć w naszym kolędowaniu”. Prezes PSL odniósł się do życzeń, które najczęściej składamy: „ W święta życzyliśmy sobie zdrowia – ale to może być trudne bez dobrej służby zdrowia, która powinna nieść pomoc, gdy zdrowie zaszwankuje. Chcę upominać się i zawalczyć o lepszy byt dla cierpiących i chorych. Do tego potrzebne są zmiany systemowe – reforma służby zdrowia, zmiana w opiece zdrowotnej, doprowadzenie do skrócenia kolejek, do większej dostępności, postawienie na profilaktykę, aby zabezpieczyć się przed chorobą. Potrzeba jest całościowego zajęcia się opieką zdrowotną: zwiększenie finansowania do 6,8
PKB, skrócenie procesu specjalizacji, powiększenie liczby miejsc, gdzie można tę specjalizacje i studia medyczne kończyć. My mamy cały plan, mamy Pakt na rzecz zdrowia. Zdrowie jest najważniejsze.” Lider naszego stronnictwa podkreślił, że Prezydent RP powinien być patronem prawdziwej reformy służby zdrowia, powinien wziąć za nią odpowiedzialność, bo Andrzej Duda tego nie zrobił. Zapewnił też, że jeśli zostanie prezydentem podejmie się tego zadania: „nie ma w tej chwili ważniejszej sprawy, niż reforma służby zdrowia a prezydent Rzeczypospolitej powinien być patronem prawdziwej reformy służby zdrowia”. Zwrócił uwagę, że w internecie prowadzonych jest wiele zbiórek pieniędzy na rzecz chorych, zwłaszcza dzieci: „Bardzo dziękuje tym wszystkim, którzy zbierają i wpłacają te pieniądze, ale w XXI
wieku jest to nie do pomyślenia. Tak wiele dzieciaków i ich rodziców nie może liczyć na państwo polskie, tylko na swoich rodaków, swoich współobywateli i sąsiadów, którzy pomagają”. Przypomniał, że PSL proponuje wprowadzenie zerowego podatku VAT na zdrową żywność. „To jest inwestycja w pro9laktykę, prewencję i styl życia – mówię to jako lekarz. Styl życia to jest to jak się odżywiamy, czy jesteśmy aktywni 9zycznie, on w największym stopniu wpływa na nasze zdrowie. To jest szansa na dobrą proilaktykę” „Musimy też zawalczyć, abyśmy mogli oddychać pełną piersią, żebyśmy żyli w czystym środowisku, żebyśmy podążyli za słowami Ojca Świętego, Franciszka, z encykliki „Laudato si” (druga encyklika Papieża Fanciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015, poruszającą tematykę ochrony środowiska –przypis S.B.) która porusza tematykę dbania o ziemię, o nasz wspólny dom – to trzeba w dzisiejszych czasach mocno powtórzyć, bo nie wszyscy chcą to przyjąć, nie wszyscy chcą zrozumieć i może nie rozumieją”.
„Chciałem was wszystkich bardzo poprosić o pomoc, o wsparcie, ja sam, bez was nie osiągnę naszego wspólnego celu. Tylko współpraca, tylko współdziałanie, tylko zaangażowanie nas wszystkich, tak jak w kampanii parlamentarnej – może przynieść efekt. Dziękuję najpierw gospodarzowi – bo dla niego to też był wyjątkowy rok – wygrał wybory do Europarlamentu, z najlepszym historycznym dla PSL wynikiem, prawie 140 tys. głosów – Adam – wielki wynik, wspaniała sprawa. To jest też wielkie zadanie, aby tam w Europie zawalczyć o europejski program walki z chorobami nowotworowymi, to jest wielkie zobowiązanie. Ja wierzę w Polskę, która jest państwem wielkim wielkością swoich obywateli, jest państwem silnym mądrością swoich obywateli, jest państwem, które stanowi prawdziwą wspólnotę. Wielka, niepodległa, suwerenna Ojczyzna jest naszym zawsze największym obowiązkiem. I godne życie każdego z naszych rodaków. Tego nam życzę na 2020 rok” – z nadzieją zakończył Władysław Kosiniak-Kamysz.
S.B