Rząd PiS wchodzi na niedemokratyczną ścieżkę

8 kwietnia 2020

„Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy jak kierowana przez PiS koalicja zmienia kodeks wyborczy w sposób niekonstytucyjny, pozbawiający Polaków ich demokratycznych praw wyborczych. Forsując te zmiany, PiS wyraźnie wchodzi na niedemokratyczną ścieżkę ”- powiedziała Roberta Metsola, eurodeputowana i rzeczniczka Grupy EPL w obszarze sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, komentując poniedziałkowe głosowanie w Sejmie.

„PiS wykorzystuje walkę z pandemią  koronawirusa, aby zapewnić drugą kadencję dla swojego kandydata na prezydenta. Zamiast postępować zgodnie z prawem i przełożyć wybory, unikając ryzyka dla życia i zdrowia Polaków, PiS stosuje prawnie wątpliwe rozwiązania i zmusza do przeprowadzenia wyborów poprzez nałożenie powszechnego i obowiązkowego głosowania korespondencyjnego” – powiedziała Roberta Metsola.

“Wyniki takiego głosowania raczej nie będą uznane przez międzynarodowe instytucje. Zwycięzca takich wyborów będzie miał bardzo słaby demokratyczny mandat.  Forsując swoje propozycje, PiS kieruje Polskę na bardzo niebezpieczną ścieżkę prowadzącą do niedemokratycznych instytucji i słabego prezydenta bez legitymacji. Polacy zasługują na coś lepszego” – podkreśliła.

„Ponadto obecnie obowiązujące restrykcje wprowadzone ze względu na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, uniemożliwiają prowadzenie kampanii wszystkim kandydatom, z wyjątkiem kandydata PiS. Jest to sytuacja nieakceptowalna wśród państw europejskich” – dodała.

„Planowane przez PiS środki nie gwarantują tajności głosowania, liczenie nie będzie kontrolowane przez w pełni niezależne organy, a konstytucyjny wymóg bezpośredniego głosowania zostanie zignorowany. Ponadto głosującym będzie grozić do 3 lat więzienia za utratę karty wyborczej ”- skrytykowała Metsola.

Źródło:https://www.eppgroup.eu/pl/newsroom/informacje/rzad-pis-wchodzi-na-niedemokratyczna-sciezke