„Onkologia bliżej ludzi”

16 września 2020

Świętokrzyski europoseł Polskiego Stronnictwa Adam Jarubas w składzie specjalnej komisji do spraw walki z rakiem powołanej w Parlamencie Europejskim. – W myśl idei „onkologia bliżej ludzi” będziemy tworzyć standardy równego dostępu do najnowszych metod leczenia dla wszystkich mieszkańców – mówi Adam Jarubas.

W środę podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim przedstawiciele polskiej delegacji z grupy Europejskiej Partii Ludowej poinformowali o powstaniu specjalnej komisji do spraw walki z rakiem. W jej skład wszedł świętokrzyski europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas. Członkami zostali także Ewa Kopacz oraz Bartosz Arłukowicz (oboje Platforma Obywatelska).

Adam Jarubas podkreśla, iż powołanie speckomisji onkologicznej to symboliczny moment, ponieważ Koalicja Europejska w kampanii do Parlamentu Europejskiego mówiła o potrzebie wdrożenia w Polsce programu walki z rakiem według europejskich standardów. – Dziś temu projektowi nadajemy format europejski. Chcemy, by każdy mieszkaniec Unii Europejskiej – bez względu na to, czy mieszka na wschodzie lub zachodzie, w dużym mieście czy na wsi – miał równy dostęp do najnowszych metod leczenia onkologicznego oferowanych przez współczesną medycynę. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż ochrona zdrowia pozostaje w kompetencji państw członkowskich, ale interwencja w obszarze tak wielkiego wyzwania, jakim jest walka z rakiem, to zadanie, które trzeba podjąć w skali Europy – mówi Adam Jarubas.

Europoseł dodaje, że do prac komisji zamierza wnieść doświadczenie, jakie zdobył w trakcie 12 lat pełnienia funkcji marszałka województwa świętokrzyskiego. – W tym czasie nadzorowałem Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Wiem, jak ważna jest pogłębiona współpraca regionalnego ośrodka ze szpitalami powiatowymi, gdzie w pierwszej kolejności trafiają pacjenci z rakiem. Dla chorych kluczowa jest szybka diagnoza, a na dalszym etapie precyzyjne określenie metod terapii z zastosowaniem innowacyjnych leków oraz zaawansowanej technologicznie aparatury medycznej. Placówki powiatowe powinny dysponować takimi możliwościami. Aby tak się stało, niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych na poziomie całej Unii oraz nadanie temu projektowi wysokiego priorytetu poprzez uruchomienie dodatkowych funduszy na doposażenie szpitali w sprzęt i leki, a także specjalistyczne szkolenia dla białego personelu. Naszym wspólnym celem jest zagwarantowanie wszystkim chorym prawa do leczenia na najwyższym poziomie – podkreśla Adam Jarubas.

W 2017 roku w Polsce raka wykryto u 165 tysięcy osób. Z tej grupy prawie 100 tysięcy zmarło. W województwie świętokrzyskim co roku diagnozę „nowotwór złośliwy” słyszy sześć tysięcy mieszkańców, a połowa z nich umiera. U kobiet najczęściej występuje rak piersi, natomiast u mężczyzn – rak gruczołu krokowego. Jednak najwięcej osób umiera na nowotwór płuc.

 

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/swietokrzyski-europosel-adam-jarubas-w-skladzie-specjalnej-komisji-do-spraw-walki-z-rakiem-powolanej-w-parlamencie-europejskim/ar/c14-15183190?fbclid=IwAR2YK_sANDD7K4DlqIe21fP-dSA-UK_Ebche2fGyl7dbHBrc1-n9b5v4S0Y