Nie godzimy się, by wszystkie decyzje podejmował jeden człowiek w Warszawie

7 października 2018

Nasi przeciwnicy lansują tezę, że Świętokrzyskie jest w ruinie. Zaprzeczamy tej i innym nieprawdziwym informacjom! Ani Polska, ani Świętokrzyskie w ruinie nie były. Trzeba być mocno zamroczonym, żeby nie widzieć tego, co w ostatnich latach zrobiły samorządy, również z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W niedzielę podejmowaliśmy wiele tematów. Także ten. Za nami pełna dobrej energii Powiatowa Konwencja Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jędrzejowie.

Wydarzenie rozpoczęło odśpiewanie „Roty”. Nie zapominamy o swoich korzeniach, pamiętamy, skąd wyrastamy, ale spoglądamy w przyszłość. Pamięć, która ukorzenia nasza miejsce na ziemi, jak pisał Wiesław Myśliwski, w naszej tradycji ludowej jest bardzo ważna.

W niedzielę spotkaliśmy się w powiecie jędrzejowskim, jednym z bardziej zaznaczonych w historii ruchu ludowego. Myślę, o wielu pokoleniach ludowych działaczy, myślę o Nawarzycach i roku 1946, gdzie za przynależność do Polskiego Stronnictwa Ludowego, za obronę sztandaru, wielu ludowców z ziemi jędrzejowskiej musiało ponieść represje: więzienie, pobicie, czy innego rodzaju szykany. I my, ludowcy o tym pamiętamy.

Dzisiaj stoimy w obliczu wyborów samorządowych, które od lat były naszą, ludowców, specjalnością, bo żyjemy od lat w tych małych ojczyznach, jesteśmy dobrymi gospodarzami w gminach, w powiatach, w województwie. Zwłaszcza w Świętokrzyskiem te dokonania z dumą powinniśmy okazywać, bo z pewnością jest wiele rzeczy, które udało nam się zrobić. Nasi przeciwnicy lansują taką tezę, że Świętokrzyskie jest w ruinie. Przez moment Polska była w ruinie, ale kiedy objęli rządy, nagle wszystko się poprawiło, tak?

Ani Polska, ani Świętokrzyskie w ruinie nie było dzięki zaangażowaniu i przedsiębiorczości mieszkańców, dzięki tej wartości, jaką jest też samorząd odrodzony po 1990 roku i zmieniony w 1998, kiedy doszły samorządowe powiaty i województwa.

Olbrzymią wartością są pasja i zaangażowanie ludzi, którzy poczuli, że coś od nich zależy, że mamy wpływ na to, co się dzieje w naszych małych ojczyznach, a nie decyduje o tym, jak to było przed laty, i jak to paradoksalnie zaczyna być teraz, jeden człowiek w Warszawie, który chce podejmować wszystkie decyzje od góry do dołu.

Polskie Stronnictwo Ludowe broni samorządu jako podstawowej wartości i cechy społeczeństwa demokratycznego. Ale widzimy, że nie wszystkim to się podoba, bo są tęsknoty za tym jednolitym modelem władzy państwowej, gdzie decyzje zapadają w Warszawie i muszą być jednakowo realizowane przez wszystkich w Polsce. My się na taki model sprawowania władzy nie godzimy!

W tych wyborach wystawiamy swoich najlepszych zawodników. Nasz zespół, nasza drużyna, to naprawdę sprawdzeni i dobrzy ludzie i to zarówno w wyborach do gmin, na stanowiska wójtów, burmistrzów, prezydentów, ale również do sejmiku.

Chcę podkreślić, że wszystkie te wybory są ważne. W powszechnym odczuciu ludzi najważniejsze są wybory do rad gmin, gdzie wybieramy radnego swojej miejscowości, dzielnicy czy też wybory wójta, burmistrza, prezydenta, bo tu wybiera się gospodarza pierwszego kontaktu, gdzie załatwiamy większość spraw. Ale równie ważne są wybory i do powiatu i do województwa.

Szczególnie warto wspomnieć o sejmiku, bo tam zapadają najważniejsze decyzje dla strategii rozwoju województwa, także te, jak wykorzystać fundusze unijne.

Od lat ideą, której hołdujemy jest promowanie i realizowanie zrównoważonego rozwoju naszego województwa. By to, że ktoś urodził się na wsi, nie wiązało się z gorszym dostępem do szkół, infrastruktury czy kultury. Za sprawą samorządu, w wielu naszych gminach ta idea się materializuje. Bo Świętokrzyskie zmieniło się przez te 20 lat nie do poznania.

I jak do tego przystaje narracja, którą lansują nasi przeciwnicy? Trzeba być naprawdę mocno zamroczonym, żeby nie wiedzieć tego, co w ostatnich latach zrobili samorządowcy, również z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Chcę się odnieść do jeszcze jednej narracji przeciwników, że województwo nie radzi sobie z wykorzystaniem funduszy unijnych. Z całym głębokim przekonaniem dementuję te informacje. Nie mam możliwości, żeby chociażby w Radiu Kielce móc się na ten temat wypowiedzieć, bo ostatni raz byłem tam 2 stycznia i od tego czasu nie dostałem zaproszenia, a przynajmniej 2-3 razy w tygodniu na tej antenie wypowiadają się przedstawiciele innej opcji, którzy opowiadają bajki. I powstaje przekonanie, że celowo opóźniamy wykorzystanie tych funduszy. Absolutnie tak nie jest! Wiemy, jak to robić, odpowiadamy za to od lat i żadne środki unijne nie są zagrożone.

Ale pojawiają się nowe wyzwania. Samorząd postrzegamy jako ten, który zapewnia dostęp do usług publicznych, do infrastruktury, kanalizacji, edukacji, itp. Dziś staje się odpowiedzialny za kolejne dziedziny.

W związku ze starzeniem się społeczeństwa występuje bardzo silna potrzeba, by zapewnić opiekę seniorom, osobom niepełnosprawnym. Potrzebne jest wybudowanie w każdym powiecie zakładu leczniczo-opiekuńczego, czy dziennego domu dla seniora. Odwiedziłem ostatnio taki Dzienny Dom Pomocy „Arkadia” w Krzelowie, w gminie Sędziszów. Powinniśmy robić wszystko, by tworzyć system podobnych instytucji.

Samorządy są również odpowiedzialne za rozwój związany z przedsiębiorczością, by powstawały nowe, lepiej płatne miejsca pracy, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać za granicę, by tam zarabiać na swoje rodziny.

Apeluję, by nie zgubiła nas rutyna, żebyśmy nie traktowali funkcjonowania w samorządzie, jako odhaczania obowiązków, które musimy zrobić, a potem, o 15.30 do domu, ale żebyśmy czuli się przejęci tym, że odpowiadamy za realizowanie wielu ważnych wyzwań.

Wszyscy potrzebujemy wiary i entuzjazmu. Mówi się, że aby zapalać innych, samemu trzeba płonąć. Teraz jest taki czas, że to wsparcie ze strony naszego środowiska jest bardzo pożądane. I bardzo proszę o jego okazywanie kandydatom, którzy zdecydowali sie reprezentować Polskie Stronnictwo Ludowe w tych trudnych wyborach, gdzie można czasami się nasłuchać, kim się nie jest, ile się nie ukradło i innych bzdur. Trzeba mieć twardą skórę. Na pewno łatwiej przez to przejść, mając wsparcie.

Pozdrawiam koleżanki i kolegów z powiatu jędrzejowskiego. Życzę wygranej w wyborach 21 października!