Nasz Uniwersytet rośnie w siłę

5 października 2018

49 kierunków studiów, na których uczyć się będzie 11,6 tysięcy studentów i 300 doktorantów, a wśród nich 560 studentów, pochodzących z 22 krajów – z takim bilansem nowy rok akademicki rozpoczyna Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się uczelnia, której ja także jestem absolwentem.

Od czasów, kiedy ja na niej studiowałem wiele się zmieniło. Z wielkim zadowoleniem obserwuję ten obraz wielkiej pracy, którą władze uczelni podejmują rozwijając, rozbudowując nasz Uniwersytet w tym wymiarze infrastrukturalnym, ale i kadrowym.

Winston Churchill powiedział: sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna, Liczy się tylko odwaga. Ta wartość, ta cnota, jaką jest odwaga przewijała się w wypowiedziach wielu gości, którzy zabrali głos podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. I ja również tej odwagi w podejmowaniu tych wielkich wyzwań panu rektorowi, profesorowi Jackowi Semaniakowi serdecznie gratuluję. Podjął się pan wielkiej pracy po swoich znakomitych poprzednikach, którzy położyli fundamenty pod rozwój naszego Uniwersytetu.

Efekty tej prężnej działalności widać. Przed nami kolejny krok. Te inwestycje, które wykonał Uniwersytet, mam nadzieję doprowadzą do tego, że już moment będziemy mogli zrealizować kolejny etap współpracy w postaci klinicyzacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dzięki czemu bezpieczeństwo naszych pacjentów, bezpieczeństwo zdrowotne w regionie będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Wierzę, że da się to zrobić za sprawą zaangażowania pana rektora Semaniaka oraz całej kadry, która swoimi działaniami potwierdza, że decyzje o przyznaniu prawa do kształcenia lekarskiego w regionie były decyzjami słusznymi.

Gratuluję również rozwoju uczelni w wielu innych obszarach. Pojawiły się nowe kierunki, jak chociażby rolnictwo ekologiczne, szczególnie bliskie memu sercu, które za moment będzie miało ważny wpływ na kształcenie przyszłych kadr w tym ważnym obszarze bezpieczeństwa żywnościowego.

Podejmujemy wielkie wyzwania, dotyczące kształcenia przyszłych kadr dla regionalnej gospodarki, dla społeczeństwa naszego regionu. Sukces Uniwersytetu jest wyrazem tego, jakim przeobrażeniom podlegało województwo świętokrzyskie. Bo województwo, tak jak Uniwersytet, zmienia się, pięknieje. Udało się wiele zrealizować, są zadania, z którymi na pewno sobie nie poradziliśmy, ale są tematy, z którymi trzeba się zmierzyć. Jednym z największych wyzwań jest depopulacja regionu. Podobnie jak władze regionu, samorządy lokalne, tak uczelnie wyższe i szkoły zawodowe mają w tej kwestii ogromną rolę do odegrania.

Życzę uczelni, żeby wspólnie udało nam się z tym i innymi wyzwaniami poradzić. Cieszę się, że Samorząd Województwa może współpracować z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.