Most na Wiśle połączy dwa województwa

17 kwietnia 2018

Obecnie działający prom pomiędzy Nowym Korczynem a Borusową zostanie zastąpiony 677-metrowym mostem na drodze wojewódzkiej 973. Stanie się tak za 30 miesięcy. 16 kwietnia na brzegu Wisły odbyło się przekazanie umów na wykonanie tej inwestycji, wartej ponad 53 miliony złotych. W wydarzeniu wzięli udział: prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz, wiceprezes Adam Jarubas, wójt gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja.

– Jesteśmy w Nowym Korczynie za nami jeszcze prom, ale za kilka miesięcy będzie most, o którym marzą mieszkańcy świętokrzyskiego i małopolski. Marzą, aby szybko i sprawnie przejechać przez Wisłę, załatwić swoje sprawy, odwiedzić rodzinę. To wszystko jest możliwe za sprawą samorządowców. Dzięki determinacji marszałka Adama Jarubasa oraz wójta Gminy Nowy Korczyn powstanie wspaniała inwestycja

– mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dla nas z Adamem to jest szczególna sprawa. Moja rodzina pochodzi z gminy Gręboszów z Bieniaszowic, Adam pochodzi z Błotnowoli gminy Nowy Korczyn. I te gminy łączą się.

 

 

rzeprawa mostowa przez rzekę Wisłę wraz z dojazdami objęta niniejszym zamówieniem rozpoczyna się na terenie województwa świętokrzyskiego w miejscowości Nowy Korczyn skrzyżowaniem typu rondo z DK 79 oraz DW 973, a kończy na terenie województwa Małopolskiego w miejscowości Borusowa włączeniem do istniejącej DW 973. Budowa przeprawy mostowej będzie stanowić część nowego korytarza transportowego na osi północ południe, który stanie się alternatywą dla obciążonego odcinka DK 73. Inwestycja umożliwi aktywację gospodarczą okolicznych terenów poprzez łatwiejsze i szybsze połączenie między dwoma sąsiadującymi województwami

– Marzenia się spełniają. Dzięki samorządowcom oraz porozumieniu, które łączy ludzi. Dzięki konsekwentnej pracy dziś łączymy województwo małopolskie ze świętokrzyskim. My nie gadamy, tylko robimy i pracujemy – mówił Adam Jarubas.

Za swoją część prac inwestycyjnych Małopolska zapłaci ponad 25,7 mln złotych, a roboty budowlane realizowane na terenie świętokrzyskiego będą kosztować Samorząd Województwa Świętokrzyskiego 28 milionów złotych. Zdecydowana większość środków będzie pochodziła z Unii Europejskiej.

Paweł Zagaja: – Nie dzielimy, a łączymy. Dziś spotkaliśmy się na brzegu Wisły. Zaczynamy realizację inwestycji, która będzie ważna nie tylko dla gmin Nowy Korczyn i Gręboszów, ale i dla całych województw.