Darknet

  • Czym jest wspomniany Darknet? Darknet, to ta część Internetu, który nie poddaje się indeksacji, a więc do którego nie można dotrzeć za pośrednictwem wyszukiwarek Internetowych typu google, gdzie treści są często kodowane i dostępne tylko przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania i wiedzy czego i gdzie szukać. O ile wykorzystując do handlu narkotykami ogólnie dostępny Internet, przestępcy są stosunkowo łatwo namierzani przez organy ścigania, o tyle monitorowanie Darknetu pozostaje wyzwaniem przekraczającym możliwości wielu Państw UE.
  • Darknet, a więc ukryty Internet, stał się rajem dla handlujących narkotykami, ale nie tylko. Darknet jest wykorzystywany do organizacji przemytu ludzi do UE, co stało się obecnie drugim po narkotykach źródłem dochodu zorganizowanych grup przestępczych w UE. Kwitnie tu m.in. handel ludźmi, nielegalny handel bronią, pornografią wykorzystującą nieletnich, tym wszystkim co nielegalne. Bardzo poważnym zagrożeniem jest także wykorzystywanie Darknetu dla organizowania i koordynowania działań terrorystycznych w Europie.
21

UE skuteczniej zwalczająca przestępczość, bezpieczniejsze Świętokrzyskie!

Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego przyznała 2 mln euro na projekt monitoringu Darknet, zaproponowany przez posła Adama Jarubasa, pozwalający skuteczniej zwalczać przestępczość w tym m.in. przemyt i dystrybucję narkotyków, przemyt ludzi, wykorzystywanie nieletnich, nielegalny handel bronią czy zagrożenia terrorystyczne. O głosowaniu w PE i swoim projekcie mówi Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego: 24 września Komisja Budżetowa, […]