Mamy to! Europejskie Centrum Bajki się rozrasta

21 stycznia 2019

„W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa”

– tak 86 lat temu pisał Kornel Makuszyński. Koziołek Matołek miał problem, by tu trafić. Ale dziś wszyscy, nawet, a może zwłaszcza najmłodsi wiedzą, gdzie Pacanów leży. Mieści się tu Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka, a już wkrótce pojawi się tu kolejna atrakcja – Akademia Bajki.

Dlaczego Pacanów? Skąd wziął się pomysł, by właśnie tego miejsca szukał Matołek? Można się domyślać. Wieść gminna niesie, że Pacanów niegdyś słynął z kowalstwa, ale najlepszymi spośród tych, którzy zajmowali się tym rzemiosłem byli bracia o nazwisku Koza. Może tym skojarzeniem kierował się bohater bajki?

Z kolei portal bajkowyzakatek.eu przytacza historię, jak w jednej z krakowskich, przedwojennych kawiarenek panowie Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz zauważyli w kącie siedzącego ubogiego mężczyznę. Nawiązali z nim rozmowę, w której okazało się, że pochodził on z małej i biednej miejscowości na Kielecczyźnie o nazwie Pacanów. Artyści przejęci losem napotkanego człowieka postanowili pomóc tak, jak mogli, czyli talentem i piórem. Tak oto Pacanów trafił na karty bajki.

Czy rzeczywiście tak było? Nawet, jeśli wierzyć w to opowiadanie, to potrzeba było czasu, jak również niezwykłych ludzi, żeby potencjał zawarty na kartach „120 przygód Koziołka Matołka” wykorzystać. Ale tak się stało, co z dumą trzeba podkreślić.

1 czerwca 2003 roku w Międzynarodowy Dzień Dziecka a jednocześnie w 70-tą rocznicę urodzin Matołka, pomysłodawca i ówczesny minister kultury Pan Waldemar Dąbrowski mianował uroczyście Pacanów Europejską Stolicą Bajek. Wówczas rozpoczęto prace nad przeobrażeniem Pacanowa oraz stworzeniem tutaj nowoczesnego dziecięcego centrum kultury – Europejskiego Centrum Bajki. Od tego czasu corocznie organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, na który przyjeżdżają tysiące turystów z całej Polski. Z roku na rok w kalendarzu pojawiały się i nadal pojawiają kolejne imprezy.

Europejskie Centrum Bajki ta nazwa zobowiązywała. Centrum musiało mieć godną siedzibę i doczekało się jej. Nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt został otwarty w 2010 roku. Powstał dzięki wsparciu ze środków Mechanizmu Finansowego Obszaru Gospodarczego, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa oraz gminę Pacanów.

W niezwykłej scenerii zamieszkał nie tylko Koziołek Matołek, ale również postaci z baśni z całego świata. Ciekawie zaaranżowane wnętrza oddziałują na zmysły dzieci. Popularyzują piękną i mądrą literaturę, pobudzają wyobraźnię.

Europejskie Centrum Bajki szybko znalazło się na podium największych atrakcji turystycznych w regionie.

14 października tego roku, w Pacanowie odbywał się Zjazd Postaci Bajkowych, w którym udział wzięło 12 tysięcy osób! To pokazuje, jaki potencjał jest w tym miejscu, jaka się tu wytworzyła niezwykła energia, która przyciąga ludzi z Polski i zagranicy. To jest absolutny hit województwa świętokrzyskiego i piękne miejsce, gdzie można edukować poprzez zabawa. Cieszę się, że dzieją się tu tak wspaniałe, europejskie, światowe rzeczy za sprawą pasji wielu ludzi, pod wspaniałym przywództwem Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki, Pani Karoliny Kępczyk.

Kolejnym powodem do radości jest to, że to wyjątkowe miejsce stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne. We wtorek, 20 listopada wspólnie z Panią Dyrektor oraz Członek Zarządu Województwa, Markiem Szczepanik podpisaliśmy umowę na realizację projektu „Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki o Park Edukacyjny „Akademia Bajki w Pacanowie”. Całkowity koszt przedsięwzięcia będzie wynosił 20 mln 609 tys. zł, ale większość tej kwoty, bo aż 16 mln 466 tys. zł będzie pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Projekt będzie realizowany do 2022 roku. Na działce o powierzchni ponad dwóch hektarów znajdą miejsce między innymi: amfiteatr, park linowy, grota solna, mini zoo, powstaną stanowiska multimedialne, a także cztery ogrody edukacyjne: komiksu, baśni i bajek, legend i opowieści.

Park Bajki, tak jak Europejskie Centrum Bajki, ma służyć nauce przez zabawę, rozwijaniu wyobraźni i ciekawości świata. Akademia Bajki będzie promować literaturę eksponując ponadczasowe wartości zawarte w bajce, legendzie, komiksie, filmie, teatrze, fotografii, rzeźbie i innych dziedzinach kultury, sztuki i estetyki.

Umowę podpisaliśmy w obecności najważniejszych osób: reprezentacji dzieci oraz… bajkowych postaci. Była ogromna radość i wielkie święto!

Gratuluję i trzymam kciuki za pomyślność tej inwestycji!