Jarubas, 49-letni polski konserwatysta z Buska-Zdroju, małego miasteczka uzdrowiskowego w południowej Polsce również wzywa do opracowania Planu Działań na rzecz Zdrowia Psychicznego
5 listopada 2024”Jarubas, 49-letni polski konserwatysta z Buska-Zdroju, małego miasteczka uzdrowiskowego w południowej Polsce również wzywa do opracowania Planu Działań na rzecz Zdrowia Psychicznego, stwierdzając, że powinien on „skupiać się na sytuacji młodych ludzi w erze cyfrowej, wpływie treści i zakłócaniu działania neuroprzekaźników przez uzależniające algorytmy, które monetyzują uwagę”
Podkomisja ds. zdrowia staje się geopolityczna
W podkomisji ds. zdrowia dzieją się naprawdę ważne rzeczy – nie tylko starania o europejską „suwerenność farmaceutyczną”,ale także badania nad nowotworami, cukrzycą, chorobami serca i dochodzenie w sprawie wpływu uzależniających algorytmów mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych ludzi.
Autor: ANDREW RETTMAN
Podkomisja ds. zdrowia publicznego (SANT) będzie dążyć do zapisów dotyczących „suwerenności farmaceutycznej” UE w prawie, pomagając jednocześnie Europejczykom w walce z chorobami serca i zdrowiem psychicznym w dobie cyfrowej.
Pandemia COVID i pogarszające się stosunki Zachodu z Chinami i Rosją pokazały, że UE musi produkować więcej własnych niezbędnych leków i składników.
Pierwszym zadaniem SANT będzie przeforsowanie legislacji ws. listy leków krytycznych i rozpoczęcie prac nad Aktem o Lekach Krytycznych, co przewodniczący podkomisji Adam Jaruba nazwał „największą reformą rynku leków w UE od ponad 20 lat”.
„Wyzwania międzynarodowe, a także nasza nadmierna ekspozycja i zależność od łańcuchów dostaw zmuszają nas do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia ryzyka i zwiększenia naszej suwerenności farmaceutycznej” – powiedział w przemówieniu.
Ale abstrahując od geopolityki, SANT zamierza pomóc we wdrożeniu nowych planów UE mających na celu zwalczanie chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób zwyrodnieniowych, na wzór wdrażanego już Planu Pokonania Raka.
Jarubas, 49-letni polski konserwatysta z Buska-Zdroju, małego miasteczka uzdrowiskowego w południowej Polsce również wzywa do opracowania Planu Działań na rzecz Zdrowia Psychicznego, stwierdzając, że powinien on „skupiać się na sytuacji młodych ludzi w erze cyfrowej, wpływie treści i zakłócaniu działania neuroprzekaźników przez uzależniające algorytmy, które monetyzują uwagę”
Wyraził także nadzieję, że SANT pomoże lepiej regulować stosowanie AI w opiece zdrowia, zadba o prawa pracowników służby zdrowia i zapewni lepszy dostęp do opieki medycznej na obszarach wiejskich.
„Wykorzystanie algorytmów AI w sektorze ochrony zdrowia może wymagać odrębnych regulacji sektorowych, swoistego lex specialis, wobec przepisów ramowych Aktu o Sztucznej Inteligencji” – powiedział.
30 osobowa podkomisja SANT, tradycyjnie dla PE, doświadcza różnic w podejściu między lewicowymi i prawicowymi posłami do Parlamentu Europejskiego.
Lewa strona kładzie większy nacisk na medycynę zapobiegawczą, w tym proaktywne działania na rzecz środowiska, podczas gdy prawa strona skupia się na promowaniu badań naukowych i inwestycji w leczenie.
Zdania były podzielone także co do tego, czy podkomisja SANT ma się stać pełnoprawną komisją, by realizować więcej zadań legislacyjnych, czy pozostać bardziej skoncentrowaną na badaniach, częścią Komisji ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI).
Ale tak czy inaczej, Jarubas powiedział, że pandemia COVID dała paliwo poparcia społecznego dla większego zaangażowania UE w sprawy zdrowotne.
Dodał również, że kwestie związane ze zdrowiem są mniej kontrowersyjne politycznie niż inne tematy.
„Zrobimy wszystko, aby utrzymać i wzmocnić ten impuls poparcia społecznego dla działań UE w zdrowiu i na nim budować” – powiedział Jarubas
„Powinniśmy skupić się na sytuacji młodych ludzi w erze cyfrowej, wpływie treści i zakłóceniu neuroprzekaźników przez uzależniające algorytmy, które monetyzują uwagę”.
Adam Jarubs
Adam Jarubas jest przewodniczącym Podkomisji ds. Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego