#DebataPlenarna Unijna strategia szczepień przeciwko COVID-19!
10 lutego 2021Bezpieczne, skuteczne i szerokie szczepienie to dosłownie kwestia życia i śmierci!
– To także gospodarka – utrzymania Europejskich rodzin, ratunek upadających firm budowanych pokoleniami.
– Wspólna, Europejska, strategia szczepień to jedyna droga jeśli UE ma na powrót być unią swobód przepływu osób, kapitału, towarów, usług. Odporność musimy uzyskać na poziomie Europejskim. Powrót do normalności wymaga pokonania COVID19 i u naszych sąsiadów, czy to w Wielkiej Bretanii, w Turcji, Ukrainie, czy Północnej Afryce.
– Osobno żadne Państwo UE nie miałoby takiej pozycji przetargowej, preferencji cenowych, a wiele nie mogłoby liczyć na szczepionkę, w tak krótkim czasie;
– Strategia Farmaceutyczna UE za cel stawia odzyskanie suwerenności lekowej UE – odpowiedzią na bezprecedensowy kryzys COVID19 musi być rozwój potencjału wewnętrznego UE, a nie dalsze pogłębiania zależności poza UE.
– Umów należy dotrzymywać – UE nie może płacić wiarygodnością, za błędy firm. Wszyscy jesteśmy na wojnie z korona wirusem. Zgadzam się z przewodniczącym Rady Charls’em Michelem, Europa mogłaby się odwołać do nadzwyczajnych środków. Groźba kolejnych setek tysięcy ofiar w Europie, uzasadniają np. ultimatum przejęcie praw patentowych, nieporównywalnie bardziej, niż lata finansowania badań z pieniędzy podatników czy publiczne wsparcie wzmocnienia mocy produkcyjnych. Jeśli firma nie potrafi wywiązać się ze zobowiązań, musi znaleźć partnera, który to umożliwi, ponosząc wszystkie związane z tym koszty.
– Musimy zintensyfikować szczepienia jeszcze w pierwszym kwartale, ale wyzwaniem będzie także utrzymanie tempa. O ile Komisja zapowiada 300 mln szczepionek w drugim kwartale, o tyle paradoksalnie spadek ilości zachorowań jak w 2020r., grozi obniżeniem motywacji do szczepień. Zmarnowanie lata to groźba epidemicznej i gospodarczej powtórki 2020r. jesienią.
– Musimy być świadomi ryzyka, a Komisja i Państwa muszą przygotować działania, wspierające tempo szczepień!
Adam Jarubas Poseł do PE