II Europejskie Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji i Nauce
24 listopada 2017
Nowoczesna baza szkoły zawodowej dla 500 uczniów powstanie w Kielcach
28 listopada 2017

Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana w rehabilitacji w Busku-Zdroju

– To najnowocześniejsza tego typu placówka w tej części Europy – mówił Grzegorz Gałuszka, dyrektor Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” na otwarciu w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju Nowoczesnego Ośrodka Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu.

Platformy do oceny i treningu równowagi lub chodu z oprogramowaniem, umożliwiającym poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości – między innymi w takie urządzenia wyposażony jest nowy ośrodek rehabilitacji w Szpitalu Uzdrowiskowym „Krystyna” w Busku-Zdroju.

– To prawdziwy kosmos – nie krył uznania Adam Jarubas. Marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że to zasługa dobrej współpracy i kolejnego już partnerstwa prywatno-publicznego. – Mam świadomość, że kiedyś, kiedy walczyliśmy o uzdrowisko, żeby przejąć je na własność samorządu wojewódzkiego, był to dobry ruch. I jak dziś widać, nie zmarnuje się ten kapitał i to zaufanie, które wtedy otrzymaliśmy – mówił marszałek.

Na potrzeby ośrodka rehabilitacji przeznaczono sale dawnej biblioteki. Inwestycja kosztowała około 4 milionów złotych. Mają być tu rehabilitowane osoby ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi. Jednym z pierwszych pacjentów jest pan Ryszard. Mężczyzna ponad rok temu spadł ze schodów i uszkodził kręgosłup. Od tego czasu nie chodzi. W egzoszkielecie, który wspomaga chód, po raz pierwszy od wypadku stanął na własnych nogach. – Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do sprawności – mówił.

Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia, gratulując inwestycji, zachęcał do profilaktyki. – Bo w ten sposób, w wielu przypadkach udałoby się uniknąć problemów zdrowotnych. Grzegorz Gałuszka, dyrektor szpitala otrzymał z rąk wiceministra medal za zasługi dla ochrony zdrowia.

– Pan Bóg daje rozum, inteligencję, daje dobrych ludzi, aby czynili coś dobrego dla człowieka. Życzę wszystkim, którzy stanowią ekipę szpitala, aby dawali swoim pacjentom ciepło i miłość i widzieli w nich przede wszystkim człowieka – mówił podczas poświęcenia ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

Wokalistka Monika Kuszyńska, która dała w Busku krótki recital, od 2006 roku, gdy uległa wypadkowi, jeździ na wózku inwalidzkim. – To są takie momenty w życiu człowieka, że zaczyna dostrzegać i doceniać zdrowie. Dziękuję wszystkim tym, którzy to zdrowie starają się nam przywrócić – mówiła artystka.

To dopiero pierwszy etap inwestycji. W przyszłości planowane jest wybudowanie basenu, kardiologii i punktu gastronomicznego.