Z uśmiechem wspierają rodziny
9 kwietnia 2018
To będą nowe Starachowice
12 kwietnia 2018

Wakacyjnym pociągiem do Sandomierza

Od 30 czerwca 2018 roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego uruchomi wakacyjne weekendowe połączenie kolejowe na trasie Kielce – Busko-Zdrój – poinformowali podczas konferencji prasowej na peronie kieleckiego Dworca Kolejowego marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Pociągi na tej trasie zostają wznowione po 13-letniej przerwie, po sukcesie podobnego wakacyjnego połączenia w latach ubiegłych na trasie Kielce – Sandomierz.

– Buski kurort to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Świętokrzyskiem, a lecznictwo uzdrowiskowe to jedna z kluczowych specjalności regionalnych, którą chcemy rozwijać – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. – Na razie pociąg będzie uruchomiony w formie połączeń wakacyjnych. Z oferty wakacyjnych pociągów do Sandomierza skorzystało kilkanaście tysięcy osób. Wierzę, że również połączenia do Buska będą cieszyć się nie mniejszą popularnością – dodał marszałek.

– To bardzo ważne połączenie dla kielczan, dla kuracjuszy buskich sanatoriów, ale ważne także dla mieszkańców Buska. Będą oni mogli rano przyjechać do Kielc, a wieczorem wrócić, ponieważ będą kursować dwie pary pociągów – zapewnił wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Trwają prace nad koncepcją przedłużenia toru, by można dojechać pociągiem w pobliże uzdrowiska. Na razie władze Buska zorganizują połączenia busami z dworca kolejowego do centrum miasta.

– Na co dzień dowozimy pasażerów do szkoły i pracy. Cieszą nas wszystkie nowe inicjatywy, które za naszym pośrednictwem mogą przybliżyć każdemu atrakcyjne i urokliwe zakątki regionu – dodał Krzysztof Zgorzelski, prezes Zarządu Przewozy Regionalne Sp. z o.o., które będą obsługiwać połączenia na trasie Kielce – Busko.

– Wbrew obiegowej opinii stan techniczny linii na odcinku Kielce – Włoszczowice jest bardzo dobry, a na odcinku Włoszczowice – Busko w najbliższym czasie zostaną wykonane niezbędne prace, które umożliwią uruchomienie tego pociągu – zapewnił Grzegorz Łukasik, dyrektor PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Kielcach, zarządzający infrastrukturą kolejową. Ma to kosztować, wraz z dostosowaniem peronów, około 1 mln 600 tys. zł.

Funkcjonowanie połączeń w okresie wakacyjnym będzie sfinansowane przez samorząd województwa. Koszt szacowany jest na ok. 70 tys. zł. W trakcie podróży pasażerowie będą mogli w pociągu wykonać badania profilaktyczne czy zapoznać z ofertą buskich uzdrowisk.

Z Kielc w soboty i niedziele pociągi będą odjeżdżać o godz. 10:52 oraz 19:16, a z Buska o godz. 12:00 i 20:28. Podróż będzie trwała ok. 53 minut.a