Obiecująca współpraca Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Politechniki Świętokrzyskiej
27 września 2017
Rozbudowa szkoły podstawowej w Niestachowie – video
28 września 2017

To nasz świętokrzyski Franciszek – statuetka dla Janusza Wróblewskiego

Po raz pierwszy marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przyznał statuetkę „Serce Świętego Franciszka”. Trafiła ona do doktora Janusza Wróblewskiego, filologa oraz pasjonata przyrody, twórcy i opiekuna Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl” w Ostrowie. Statuetkę marszałek wręczył w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku w obecności m.in. dyrektor Anny Kowalskiej, nauczycieli oraz uczniów z sekcji sokolniczej, którzy także opiekują się dzikimi ptakami.

 

– Pan Janusz to taki nasz świętokrzyski Franciszek. Bezinteresownie kocha przyrodę. Od 17 lat sam prowadzi ośrodek dla ptaków i dzikich zwierząt, ratując im życie. Takie osoby chcemy doceniać, wspierać i zauważać. Pierwsza statuetka trafiła w bardzo dobre ręce – mówił marszałek Adam Jarubas w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku, która w 2018 roku będzie obchodziła 50-lecie istnienia. W szkole zwiedzano sokolarnię prowadzoną przez uczniów szkoły z Sekcji Sokolniczej. W jej ramach działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Do stycznia 2012 roku przez sekcję przewinęło się 413 ptaków. Uczniowie opowiadali o tym jak opiekują się dzikimi ptakami, a z doktorem Januszem Wróblewskim wymieniali poglądy na temat ratowania ptaków oraz ich pielęgnowania.

Podczas wręczenia statuetki na trąbkach – sygnałówkach zagrali uczniowie z Sekcji Sygnalistów Myśliwskich.

– Nie wiedziałem, że zasługuję na takie wyróżnienie. Nie jestem biologiem, przyrodnikiem z wykształcenia tylko z pasji. Nagrodzono mnie właśnie za pasję. Bardzo dziękuję – mówił Janusz Wróblewski, filolog, kielecki językoznawca, wykładowca akademicki, autor prasowych i radiowych felietonów językowych, pasjonat natury i środowiska, twórca i opiekun Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom Ptasi Azyl w Ostrowie.

Leczy chore zwierzęta, głównie ptaki. Część z nich, zwłaszcza te, które już nie polecą zostają z nim na stałe. Azyl odwiedza mnóstwo młodzieży, której pan Janusz opowiada o ptakach, a może to robić godzinami.

Na pytanie dlaczego tak angażuje się na rzecz zwierząt odpowiedział w swoim stylu: „Mój punkt widzenia podzieli każdy, wszyscy się zgodzą z tym moim punktem: że świat bez ptaków byłby nieładny, życie w tym świecie byłoby smutne.”

W wydarzeniu uczestniczyli także uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 w Busku-Zdroju, którzy wzięli udział w cyklicznym projekcie – warsztatach sokolniczych organizowanych przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. W zeszłorocznych warsztatach uczestniczyło 340 uczniów wraz z opiekunami z 10 szkół z województwa świętokrzyskiego.