Rozmowy z przedstawicielami firmy Orange na temat lokalizacji masztu
6 października 2017
Proces sądowy nad ideą ekonomii społecznej – IX Kongres Stowarzyszeń – Video
20 października 2017

Taki pomnik Wincentego Witosa powstanie w Kielcach

Zarząd Wojewódzki PSL w Kielcach zdecydował o wyborze projektu pomnika Wincentego Witosa, który w 2018 roku zostanie wybudowany w centrum Kielc. Wygrał projekt artysty z Końskich Michała Pronobisa. – Proponowana postać Witosa jest bardzo realistyczna, pokazuje siłę, dumę, poczucie, pewności siebie – mówił profesor Stefan Pastuszka, przewodniczący Sądu Konkursowego, który podczas sobotnich obrad wskazał rekomendacje prac.

 

Michał Pronobis urodzony 29 września 1981 roku w Końskich w 2001 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach o profilu: snycerstwo artystyczne w Pracowni Rzeźby prof. Józefa Sobczyńskiego.

Studnia odbył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2007r. uzyskał dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Bogusza Salwińskiego, za który dostał medal od Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w organizowanych konkursach, plenerach i wystawach. Jest autorem wielu pomników oraz popiersi. Należy do Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach.

Cały czas trwa publiczna zbiórka na budowę pomnika. – W tej chwili zgromadziliśmy 15 tysięcy złotych. Cały czas można się dołączyć wpłacając pieniądze na konto, lub kupując cegiełkę w biurze PSL w Kielcach – mówi Paweł Gratka, skarbnik Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach.

Osoby chętne do finansowego wsparcia budowy pomnika mogą albo zakupić cegiełki, albo dokonać wpłat na rachunek Komitetu: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach z siedzibą w Celinach 28, 26-035 Raków, nr rachunku 50 1540 1014 2005 7321 5275 0002.

Więcej o wyborze projektu

przeczytaj też: Budujemy pomnik Wincentego Witosa