Gratulacje dla maturzystów
16 września 2015
Władza z tylnego siedzenia
16 września 2015

Świętokrzyskie dożynki

Świętokrzyskie dożynki w pięknym Sandomierzu

Dożynki Wojewódzkie w Sandomierzu podsumowały tegoroczne plony. Rolnicy uroczyście dziękowali za zbiory. Razem z nimi w tradycyjnych obrzędach dożynkowych w stolicy świętokrzyskich sadowników uczestniczyli: kandydaci do Senatu: Arkadiusz Bąk i Grzegorz Gałuszka, kandydaci do Sejmu, m.in.: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, poseł Mirosław Pawlak, poseł Marek Gos, Kazimierz Kotowski, Piotr Żołądek, Michał Skotnicki, Wojciech Płusa, Teresa Łukasik. Gospodarzem był marszałek i prezes PSL w regionie Adam Jarubas. W imprezie wzięła udział także sekretarz PSL w powiecie koneckim Agata Binkowska.

Po mszy, o godz. 13.15 nastąpiło poświęcenie tegorocznych wieńców dożynkowych, a następnie korowód ruszył na plac Jana Pawła II, gdzie odbyła się część obrzędowa. Tam starostowie dożynek – Teresa Łukasik i kandydatka do Sejmu ze Strzałkowa w gminie Stopnica oraz Witold Stefaniak z Wielogórza w gminie Samborzec – przekazali marszałkowi Adamowi Jarubasowi, pełniącemu rolę gospodarza święta, bochen chleba – symbol zbiorów, który marszałek Jarubas sprawiedliwie podzielił. Zostały zaprezentowane wieńce powiatowe, które, zgodnie z tradycją, uczestnicy święta ośpiewali i obtańczyli.

Zwracając się do świętokrzyskich rolników,  marszałek chwalił ich zapał do ciężkiej pracy i ich codzienne starania o podnoszenie jakości gospodarzenia: – Dożynki to czas podziękowań za rolniczy trud, czas refleksji nad niełatwą, a przez wielu także wciąż niedocenianą pracą rolnika, ale to przede wszystkim czas radosnego dzielenia się chlebem – mówił marszałek Adam Jarubas. – Mimo wszystkich problemów, których dziś doświadczają rolnicy, patrząc na świętokrzyską wieś, nie sposób nie zauważyć, że rozwija się i pięknieje. To przede wszystkim zasługa samych rolników, którzy do wysiłków związanych z gospodarowaniem na roli, rozwojem i unowocześnianiem gospodarstw, dokładają także codzienną dbałość o urodę ogrodów i całych posesji – dodał marszałek.

Dożynki Wojewódzkie były także okazją do ogłoszenia zwycięzców rolniczych konkursów. Laury za najładniejszy wieniec dożynkowy odebrał powiat staszowski, 2 miejsce zajął powiat kielecki, zaś 3 – opatowski. Z kolei w rywalizacji w konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” zwyciężyło gospodarstwo małżeństwa Danuty i Marka Maludzińskich z Prząsławia w gminie Jędrzejów. Z kolei nagrodę za „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” odebrał Leszek Czekaj z miejscowości Bardo w gminie Raków.