Sanatorium “Włókniarz” nie zwalnia tempa
30 listopada 2017
Specjalistyczny sprzęt dla strażaków od Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
30 listopada 2017

Stypendia dla żaków kieleckich uczelni, Polaków ze Wschodu

– Jest to odpowiedź na trudną sytuację tych studentów, którzy dzięki otrzymanym pieniądzom będą w stanie pokryć część kosztów utrzymania w Kielcach. Program ten ma również na celu zwiększenie liczby studentów ze Wschodu. Intencją Sejmiku Województwa sprzed 2 lat było dostrzeżenie osób z polskich rodzin, które nie z własnej woli znalazły się poza granicami naszego kraju. Z naszej perspektywy to stypendium ma głęboko moralny wymiar by ci, którzy chcą uczyć się w Polsce, mieli taką możliwość. Jednocześnie promujemy region świętokrzyski i nasze uczelnie – mówił przed wręczeniem stypendiów marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Ośmioro studentów Politechniki Świętokrzyskiej otrzymało stypendia Samorządu Województwa Świętokrzyskiego dla Polaków i osób polskiego pochodzenia z byłych republik Związku Radzieckiego. To już trzecia edycja tego programu, który ma służyć nie tylko pomocy naszym rodakom, ale również promocji świętokrzyskich uczelni. Łącznie stypendia te otrzyma 50 studentów.

 

Jest to już trzecia edycja tego programu, którym zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe.

– Chcemy podziękować Zarządowi Województwa i Sejmikowi za te stypendia, bo dla tych młodych osób jest to duża sprawa i ważna pomoc. Zapewniamy, że nasi studenci będą mieli dobre warunki do studiowania. Studenci ze Wschodu to zazwyczaj bardzo dobrzy studenci, którzy zasługują na pomoc – dodał Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

W tym roku pomoc uzyska 50 studentów – 42 z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz 8 z Politechniki Świętokrzyskiej.

– Jako absolwent politechniki, cieszę się, że pieniądze trafią do przedstawicieli kierunków technicznych – specyficznych, trudnych, ale też bardzo dziś potrzebnych. Mam nadzieję, że liczba przyznawanych stypendiów właśnie dla studentów Politechniki będzie wzrastać – stwierdził wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, Tadeusz Kowalczyk.

Każdy ze stypendystów otrzyma 300 złotych miesięcznie. – Często wartość tego stypendium wspomaga w zakresie opłacenia mieszkania czy rachunków w Kielcach. Cieszę się, że dziś możemy przekazać te stypendia dla studentów PŚ. Wybraliście znakomitą uczelnię i życzę wam dalszych sukcesów – mówił do stypendystów marszałek Adam Jarubas.

Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody dla czwórki najlepszych studentów Politechniki Świętokrzyskiej.