Stypendia dla żaków kieleckich uczelni, Polaków ze Wschodu
30 listopada 2017
NIC – „Natura – Idea – Człowiek” – Video
5 grudnia 2017

Specjalistyczny sprzęt dla strażaków od Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Pompy, rozpieraki ramionowe, nożyce i dwa węże – takie zestawy do ratownictwa drogowego otrzymali strażacy ochotnicy z Chruścic i Mierzawy. To najnowocześniejszy sprzęt tego typu. Pompa o wydajności 720 atmosfer, inteligentna, trzystopniowa i ultralekka, rozpierak ramionowy o sile rozpierania 37,6 tony bardzo ułatwią pracę strażakom. Może je swobodnie przenosić i pracować w trudnych warunkach. To bardzo ważne, bo strażacy często są pierwsi na miejscu zdarzenia.

Wybór jednostek OSP nie był przypadkowy. W Mierzawie, w gminie Wodzisław przebiegają ważne węzły komunikacyjne – jeden w kierunku Sędziszowa, drugi to trasa S7, często dochodzi tam do wypadków. Podobnie sytuacja wygląda w Chruścicach w gminie Pińczów.

– Ponad sto razy rocznie strażacy wyjeżdżają do wypadków, gdzie konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu do wydobycia rannych z rozbitych samochodów – powiedział Stanisław Sternak, prezes OSP w Chruścicach.

Sprzęt ufundowany został przez Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
– Gdyby w tej sytuacji finansowej, realizowanej od dwóch lat, nie było wsparcia sejmiku województwa, to bylibyśmy w wielkiej biedzie – mówił Mirosław Pawlak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że to nie pierwsza taka pomoc dla strażaków-ochotników. Teraz przekazano trzy zestawy „Holmatro”, wcześniej cztery samochody, także sprzęt do ratownictwa przedmedycznego.

– Co najważniejsze, chcemy również w przyszłym roku kontynuować ten program i przedstawić Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kolejne rekomendacje, aby następne straże mogły pozyskać nowoczesny sprzęt – powiedział marszałek Jarubas.

Jeszcze w tym roku urządzenia do ratownictwa drogowego otrzyma jednostka OSP w Żelisławicach. Koszt jednego takiego zestawu to około 65 tysięcy złotych.