Nowa polityka spójności UE – konsultacje z Marc Lemaître – dyrektorem Generalnym DG REGIO Unit
2 marca 2018
Inwestycja w przyszłość , czyli “Akademia Malucha” w Pacanowie
5 marca 2018

Pierwszy mobilny gabinet ginekologiczny w Polsce

Gabinet ginekologiczny na kółkach, czyli cytobus to najnowszy nabytek Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Kosztował 280 tysięcy złotych. Zakup ten był możliwy w ramach programu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyki macicy w regionie świętokrzyskim” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Pierwszy mobilny gabinet ginekologiczny w kraju zaprezentowali dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

 

Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie dla programu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Znajduje się tam gabinet wyposażony w fotel ginekologiczny, lampę, biurko i szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny oraz kabinę higieny intymnej. Jest klimatyzowany i ogrzewany. Samochód, który waży 3,5 tony, dlatego będzie mógł dojechać wszędzie, nawet do najmniejszych miejscowości.

– Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego, możemy dojechać wszędzie z naszymi badaniami cytologicznymi. W tej chwili nie ma już wymówek, że nie można zrobić badania, bo trzeba gdzieś dojechać. Teraz to my dojedziemy do pacjentek – mówił dr. hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Od 2017 roku Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizuje dziewięć programów profilaktyki raka szyki macicy i raka piersi, finansowanych z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Ich wartość to około 10 milionów złotych.

– Inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja. Zyskujemy nowe możliwości – dziś mobilny gabinet w ramach dużych programów profilaktycznych powoduje, że zbliżamy się do pacjenta, że idea pana profesora Góździa – onkologia bliżej ludzi, nie daje wymówki. A warto się badać, warto dbać o swoje zdrowie – ocenił Adam Jarubas.

Ideą programów profilaktycznych jest wzrost świadomości pacjentów na temat chorób nowotworowych, zachęcenie do zdrowego stylu życia i częstszego poddawania się badaniom.

– Problemem u nas jest złe postrzeganie profilaktyki. Pokutuje taki stereotyp, że wykonują je osoby, które podejrzewają u siebie jakąś chorobę. Natomiast sens profilaktyki jest taki, że mają się badać osoby całkowicie zdrowe. Badanie profilaktyczne z założenia kierowane jest do ludzi zdrowych, które ma tylko potwierdzić ich dobry stan zdrowia – informuje dr n. med. Janusz Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

W 2015 roku z powodu raka szyki macicy w Świętokrzyskiem umarły 54 kobiety. Nowych zachorowań na inwazyjnego raka szyki macicy było 77, a 49 przypadków zachorowań na postać przedinwazyjną.

– Chodzi o zmianę tych proporcji – badania mają doprowadzić do tego, aby przypadków przedinwazyjnych było jak najwięcej. Żeby kobiety były diagnozowane i choroba była wykrywana na etapie, kiedy nie daje jeszcze żadnych objawów, a jej leczenie gwarantuje stuprocentowe przeżycie pięciu lat i powrót do pełnego zdrowia – informuje dr Smorąg.

Przed wyruszeniem w trasę cytobus czeka jeszcze odbiór Sanepidu i wyposażenie go w sprzęt informatyczny. Dzięki akcji promocyjnej w TVP 8 marca, zostanie zaprezentowany całej Polsce. Potem wyruszy trasę, do małych miejscowości województwa świętokrzyskiego.