To będą nowe Starachowice
12 kwietnia 2018
Zbudują łącznicę kolejową w Czarncy
13 kwietnia 2018

Piękne prace plastyczne w ramach Roku Kultury Ormiańskiej

Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach przez ostatnie miesiące poznawali historię, tradycję, sztukę i rzemiosło Ormian w ramach Roku Kultury Ormiańskiej, który zainaugurowała szkoła w 2017 roku. Efektem są piękne prace plastyczne oraz wykonane na warsztatach w pracowniach ceramicznych, które można było obejrzeć 13 kwietnia w kieleckim Plastyku, gdzie podsumowano działania szkoły w ramach Roku Kultury Ormiańskiej.


Kielecka szkoła nawiązała współpracę z Panos Terlemezyan State College of Fine Arts w Erywaniu – szkołą plastyczną w stolicy Armenii. Przez kilka miesięcy nauczyciele i uczniowie obu szkół wymieniali się doświadczeniem i uczyli się od siebie nowych technik artystycznych.

W Kielcach obecnie goszczą uczniowie z Armenii. – Spotkały się dwie szkoły artystyczne i powstały prace plastyczne. Nasi uczniowie razem z ormiańskim przyjaciółmi uczestniczyli we wspólnym plenerze malarskim w Kielcach i Tokarni oraz wzięli udział w warsztatach w naszych pracowniach – mówiła Maria Kowalczyk, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach. – Nasza młodzież i nauczyciele poznali technikę batiku, która nas fascynuje od wielu lat.

– Drodzy przyjaciele Ormianie, ta wystawa jest kolejnym elementem Roku Kultury Ormiańskiej, dzięki któremu możemy zacieśnić współpracę pomiędzy naszymi narodami. Ta współpraca dotyczy przyjaźni między ludźmi – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Wicemarszałek Jan Maćkowiak podziękował gościom za przyjęcie świętokrzyskiej delegacji w Armenii oraz zwrócił się do młodzieży: – Pan Bóg talenty pomiędzy ludzi rozdziela nierówno. Wy jesteście wybrańcami. Życzę Wam twórczych sukcesów – mówił wicemarszałek Jan Maćkowiak.

 

Działania w ramach Roku Kultury Ormiańskiej, który odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego:

warsztaty batiku (technika malarska zdobienia tkanin); wystawa „Ludobójstwo Ormian. Relacje na pierwszych stronach prasy światowej” – wykład dr Pawła Grzesika historyka Muzeum Narodowego w Kielcach; wizyta w kieleckim Plastyku Anny Mnatsakanyan – dyrektor Panos Terlemezyan State College of Fine Arts w Erywaniu; wizyta w kieleckim Plastyku Varazdata Hambardzumyana wybitnego, ormiańskiego rzeźbiarza; „Ormiański Festiwal Kulinarny” w Karczmie Cztery Konie w Kielcach; wizyta w Erywaniu; wizyta nauczycieli i uczniów z Panos Terlemezyan State College of Fine Arts w Erywaniu w kieleckim Plastyku -wspólne zajęcia plastyczne i udział w plenerach malarskich; wernisaż prac uczniów kieleckiego Plastyka zainspirowanych kulturą ormiańską „Dyplom 2018 – Rok Kultury Ormiańskiej”..

W czerwcu planowany jest wyjazd nauczycieli i uczniów kieleckiego Plastyka do Armenii.