#OZE dla mieszkańców Gminy Włoszczowa
5 kwietnia 2018
Charytatywny koncert i spotkanie wielkanocne służb mundurowych
6 kwietnia 2018

Nowoczesna świętokrzyska szkoła, w której roboty nauczą programowania

28 szkół zawodowych z regionu świętokrzyskiego wzbogaci się o roboty edukacyjne PHOTON wraz z matami edukacyjnymi, które wprowadzą młodzież w świat programowania, pozwolą na zdobycie umiejętności przydatnych w dalszej karierze. Urządzenia, zakupione przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, trafią do placówek oświatowych uczestniczących w projekcie „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”. W konferencji prasowej prezentującej projekt uczestniczyli marszałek Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa Marek Szczepanik, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Grzegorz Orawiec oraz przedstawiciele szkół biorących udział w projekcie.

Głównym celem, realizowanego od 2016 roku projektu “Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”, jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w obszarach związanych z inteligentnymi specjalizacjami regionu oraz dostosowanie metod nauczania do wymagań rynku pracy. W ramach przedsięwzięcia 56 nauczycieli i 560 uczniów podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział m.in. w zajęciach dodatkowych z matematyki, informatyki, przedsiębiorczości, szkoleniach zawodowych, kursach języków obcych, płatnych stażach u pracodawców krajowych i zagranicznych, czy imprezach branżowych.

Jak podkreślił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, programowanie i umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii ma kapitalne znaczenie w dzisiejszej edukacji. – Mogę z dumą stwierdzić, że szkolnictwo zawodowe to nasza lokalna specjalność. Animowanie relacji pomiędzy przedsiębiorcami, szkołami, administracją, stawianie na kształcenie dualne, tworzenie przestrzeni do odbywania praktyk bezpośrednio u pracodawców, to wzorzec do upowszechniania w naszym regionie – poinformował marszałek.

Jednym z elementów projektu “Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” jest nauka robotyki, stąd pomysł o zakupie pomocy dydaktycznych, wspomagających naukę programowania, także po zakończeniu programu. To interaktywne urządzenia PHOTON polskiej produkcji, zaoferowane przez Grupę MAC SA., a zakupione przez Urząd Marszałkowski. Trafią one wraz z matami edukacyjnymi do 28 szkół uczestniczących w projekcie “Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”, w cenie 659 zł za zestaw (łączna wartość dla 28 szkół – 18 452 zł). Zalety robota zaprezentowała przedstawicielka firmy MAC Maria Zdziech. – Robot nie wyręczy w codziennej pracy – jest urządzeniem wspomagającym pracę dydaktyczną nauczyciela. Ułatwia przyswajanie wiedzy z zakresu obsługi nowych programów. Jest bardzo intuicyjny, więc naukę z nim mogą rozpocząć już trzylatki. Działa w kilku językach programowania, które dzieci, młodzież poznają krok po kroku, odkrywając kolejne opcje zakotwiczone w aplikacji. Razem z robotem do nauczycieli trafią scenariusze lekcji, które będą bazą do dalszego kreatywnego wykorzystywania PHOTONA – podsumowała Maria Zdziech.

Projekt „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, zakończy się we wrześniu bieżącego roku, ale już Urząd Marszałkowski szykuje się do realizacji kolejnego zadania. – To będzie pilotażowy projekt finansowany ze środków programu POWER, polegający na zmianie podejścia do kształcenia zawodowego poprzez przeniesienie większości edukacji teoretycznej i praktycznej do zakładów pracy. Zdobyte podczas jego realizacji doświadczenia, wnioski, mają stanowić wzorzec działania dla innych regionów – mówił Marek Szczepanik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Urząd już przeprowadził nabór partnerów – konsorcjów, z których siedem spełnia wymogi formalne. – Mam nadzieję, że zostaną one ocenione pozytywnie przez ekspertów zewnętrznych i przypuszczalnie w maju będziemy mieli okazję podpisać z nimi umowy – stwierdził Marek Szczepanik.