Nie godzimy się, by wszystkie decyzje podejmował jeden człowiek w Warszawie
7 października 2018
Polska szkoła i patriotyzm zmieniają się
10 października 2018

Mamy świetnych gospodarzy, którzy areałem czy hodowlą zarządzają jak przedsiębiorstwem

Ludzie pewni siebie, przedsiębiorczy, aktywni, którzy przeczą stereotypowi o polskiej, zacofanej wsi. Tacy są dzisiaj świętokrzyscy rolnicy. W niedzielę odbył się finał konkursu Rolnik Roku 2018. Zwyciężyli Państwo Beata i Roman Popisowie z Obic koło Morawicy. Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych!

To już siódma edycja wspólnej akcji Echa Dnia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Przez to działanie chcemy pokazać, że mamy w Świętokrzyskiem świetnych gospodarzy, którzy areałem, czy hodowlą zarządzają jak przedsiębiorstwem. Tegoroczni laureaci potwierdzają, że takich osób w regionie nie brakuje.

Ten plebiscyt to bardzo dobry pomysł i przestrzeń do zaprezentowania również tego, jak zmienia się świętokrzyska wieś w tym wymiarze gospodarczym – patrząc na rolników, na to, jak modernizują swoje gospodarstwa, ale również w tym wymiarze społecznym – patrząc na koła gospodyń wiejskich, wszystkie zespoły ludowe. Uwagę zwraca też otoczenie rolnictwa, czyli agrobiznes, firmy, które są przyjazne rolnikom.

Przed laty miarą awansu społecznego było jak najszybsze opuszczenie wsi i gospodarstwa rolnego, a może nawet zapomnienie o swoich korzeniach.

Czasy się zmieniły. Dzisiaj widzimy renesans wsi, dumę, świadomość tego, jak pisał Wiesław Myśliwski, że wszyscy pochodzimy ze wsi. Patrząc na bilans migracji widzimy, że więcej osób osiedla się na wsi, chce mieć tam jakąś parcelę, wybudować dom.

Stosunek do wsi się zmienia, ale zmienia się za sprawą jej mieszkańców, ich zaangażowania, pasji. Dziś prowadzenie gospodarstwa przypomina prowadzenie firmy.

Za podtrzymywanie tradycji, za troskę i dbałość o dobrostan ziemi, za przechowywanie pamięci, która nas ukorzenia wszystkim rolnikom serdecznie dziękuję. Natomiast tym, którzy stanęli na podium tegorocznej edycji konkursu serdecznie gratuluję.

Tytuł Rolnika Roku 2018 zdobyli Beata i Roman Popisowie z Obic w gminie Morawica. – Tytuł zobowiązuje do dalszego rozwoju, do zwiększenia produkcji. Chcemy ulepszyć to, co jest teraz – zapewniali zwycięzcy. A już teraz ich gospodarstwo jest imponujące. W czasie ostatnich dwóch lat mocno rozwinęli działalność tak hodowlaną, jak i uprawową. Podwoili areał ze 100 do 200 hektarów. Wybudowali też drugą oborę i w obu mieści się dziś około 120 sztuk bydła opasowego.

Drugie miejsce zajęli Małgorzata i Wojciech Chmiel ze Starych Kichar w gminie Dwikozy w powiecie sandomierskim, którzy prowadzą gospodarstwo sadownicze oraz uprawy kwiatów rabatowych i chryzantem. Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Dudała – młody hodowca trzody z Rębowa w gminie Kije w powiecie pińczowskim.

Na podium akcji Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2018 znalazły się koła – Domaszowianki i Wesołe Gosposie z powiatu kieleckiego oraz zespół Strefień spod Opatowa.

Podczas gali finałowej poznaliśmy też zwycięzców konkursu Agro-Biznes 2018. Bezkonkurencyjne okazało się Gospodarstwo Rybackie i pensjonat Jesionowy Dworek Grzegorza i Teresy Wójcickich z Kotków Bud Dużych w gminie Busko, czyli połączenie działalności rolnej, rybackiej, agroturystycznej i handlowej.

Wręczony został też tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi. Tu triumfował Proinvest doradztwo inwestycyjne, który prowadzą Grzegorz Przysucha i Karolina Szałas.