W tej sprawie dzieci są najważniejsze
31 sierpnia 2015
Wyniki egzaminów
15 września 2015

Europejskie zawody w Podzamczu

Europejskie zawody w Podzamczu – European Rover Challenge 2015-09-07

Druga edycja międzynarodowego konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge rozgrywanego w weekend, 5 i 6 września, w Podzamczu koło Chęcin, miała iście kosmiczną oprawę. Gośćmi wydarzenia byli m.in. marszałek i szef PSL w regionie Adam Jarubas, wiceminister obrony narodowej i kandydatka do Sejmu Beata Oczkowicz oraz radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i kandydat do Senatu Grzegorz Gałuszka.

Jestem dumny, że tak wielkie wydarzenie angażujące największe umysły świata naukowego, najzdolniejszych konstruktorów i prezentujące najbardziej nowatorskie, “kosmiczne” technologie, odbywa się właśnie w województwie świętokrzyskim – mówił Adam Jarubas.

Do międzynarodowego konkursu łazików marsjańskich jurorzy zakwalifikowali 34 drużyn z całego świata, m.in. z Turcji, Bangladeszu, Australii, USA, Kanady, Indii, Włoch, Hiszpanii i Holandii. Ostatecznie jednak w zawodach wzięło udział 26 teamów. Oprócz najlepszych polskich drużyn na czele z Politechniką Białostocką i Świętokrzyską, która wystawiła aż dwie drużyny – „Impuls” oraz „Fupla”, w zawodach uczestniczyli także studenci m.in. z amerykańskiego Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Kairskiego.

W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych zobaczyć można było m.in. roboty marsjańskie skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej, a Centrum Badań Kosmicznych zaprezentowało manipulator kosmiczny i satelity. Z kolei Obserwatorium Astronomiczne im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim przygotowało prezentację gotowej kapsuły astrobiologicznej, która lata do stratosfery, zaś Polskie Towarzystwo Rakietowe wystrzeliło… prawdziwą rakietę. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zaserwowało gościom obserwacje wybuchów na Słońcu (protuberancji) przez specjalne teleskopy słoneczne, astronomiczne podróże w czasie przy użyciu kopii średniowiecznego zegara oraz widowiskowy pokaz tłumaczący w jaki sposób zbudowane są tajemnicze obiekty z warkoczami – komety.

II edycja European Rover Challenge była też okazją do uczczenia 1. rocznicy istnienia Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Pracownicy RCN-T, podczas specjalnie przygotowanych zajęć, zadbali o dobre samopoczucie zwiedzających, przede wszystkim – dzieci. Uczestnicy warsztatów mogli wykonać domek dla owadów, a także skosztować pyłku kwiatowego oraz różnych rodzajów miodu. Specjaliści odpowiadali na najbardziej oryginalne pytania, m.in. dlaczego pszczoły są w paski i jak powstaje miód. Animatorzy Centrum wykonywali także „Lodowe czary mary”. Uczestnicy zajęć przekonywali się, czy lód może być suchy, wykonywali magiczne bańki, które nie latają na wietrze oraz kolorową mgłę. Podczas sobotnich zajęć można było poczuć się niczym detektyw badając odciski palców, każdy chętny mógł wykonać także lupę z… kropli wody!

Jak ocenić tegoroczną, II edycję międzynarodowego konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge rozgrywanego w Podzamczu? Jak mówią pracownicy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, impreza miała być świętokrzyską wersją odbywającego się w Utah (USA) znanego na świecie wydarzenia – University Rover Challenge.