Trzy ciekawe projekty edukacyjne dla najmłodszych uczniów
4 października 2017
Nowe specjalizacje, projekty i ciekawa współpraca – Politechnika Świętokrzyska zainaugurowała nowy rok akademicki
5 października 2017

Dziecięce Centrum Urazowe w Kielcach? Jest pozytywna ocena

Wniosek dotyczący powstania Centrum Urazowego dla Dzieci przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otrzymał pozytywną ocenę wstępną Ministerstwa Zdrowia. Potwierdził to obecny w Kielcach 4 października Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz, który z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem oraz dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Andrzejem Domańskim podpisał umowę na realizację Centrum Urazowego dla Dorosłych.

 

 

– Minister bardzo przychylnie patrzy na naszą aplikację dotyczącą Centrum Urazowego dla Dzieci, która została pozytywnie zaopiniowana. Będzie ono dopełnieniem Centrum Pediatrii – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Projekt o wartości 9 milionów złotych „stara się” o dofinansowanie w 85 procentach z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakłada dobudowanie obiektu do Centrum Pediatrii oraz modernizację części istniejących powierzchni. Ma zostać wybudowany podjazd z zadaszeniem dla karetek oraz łącznik z pawilonu pediatrii do budynku głównego szpitala. Dziecięce Centrum ma być wyposażone m.in. w rezonans magnetyczny, stanowiska do wprowadzania dzieci w stan sedacji, czy stanowiska resuscytacji.

– Myślę, że za dwa lata przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach będą dwa Centa Urazowe. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy się cieszyć z decyzji finansowania Centrum Urazowego dla Dzieci – mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz, który podpisał 4 października w Kielcach umowę na realizację Centrum Urazowego (dla dorosłych) przy WSZ w Kielcach.

Projekt zakłada rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i zakup jego wyposażenia. W strukturach Centr Urazowych działać będzie m.in. blok operacyjny, w obrębie, którego jest stały dostęp do co najmniej jednej sali operacyjnej oraz pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej, czynna całą dobę. Centrum musi dysponować również m.in. lądowiskiem, które posiada Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
Jego rolą będzie zapewnienie kompleksowej diagnostyki i wielospecjalistycznego leczenia, pacjentom z wielonarządowymi obrażeniami ciała, którzy będą trafiać do WSzZ.

– Dziękuję, że możemy realizować ten ważny projekt dla naszego regionu. Szybkie reagowanie w sytuacji zagrożenia życia oraz gotowość do błyskawicznej pomocy osobom poszkodowanym przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców – mówił marszałek Adam Jarubas, który podziękował dyrektorowi szpitala Andrzejowi Domańskiemu i jego pracownikom za profesjonalizm oraz duże starania w kompleksowe wyposażanie placówki.