Spojrzenie z Wierzchosławic na cud niepodległości
12 listopada 2018
Afera a la PiS, czyli nie ma winnych, wszyscy święci
15 listopada 2018

„Dwujęzyczne Świętokrzyskie”. Młodzież wymiata! Szacun!

W XXI wieku, w Europie bez granic, w świecie, który stoi przed nami otworem znajomość języków obcych to podstawa. Dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto się ich uczyć. Można co najwyższej zastanawiać się, jaką formę wybrać. Urząd marszałkowski wyszedł z inicjatywą edukacyjną „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jej inicjatorem był Andrzej Łukasik – człowiek, który z wykształcenia jest polonistą, ale zna kilka innych języków, w tym arabski, o czym miałem okazję się przekonać. Jednak najbardziej pokochał angielski, a tą swoją miłością zaraża innych. Zaszczepił we mnie i w moich kolegach z  urzędu marszałkowskiego ideę, żeby urozmaicić nauczanie języka, wprowadzając nowe elementy chociażby w postaci językowego show.

Jak to wyglądało? O tym przekonali się uczniowie, którzy brali udział w projekcie. Poczuli, jakie emocje mogą płynąć z nauki języka. A w czasie realizacji projektu nie brakowało ciekawych inicjatyw.

W przedsięwzięcia o różnym charakterze byli zaangażowani młodzi ludzie z wielu szkół z regionu. Jedną z placówek, która aktywnie się włączyła, było I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.

W środę odwiedziłem tę szkołę. Zawsze miło jest mi tutaj wracać, bo jestem jej absolwentem. Tym razem jednak wizyta cieszyła mnie podwójnie, ponieważ właśnie tu podsumowaliśmy etap „Dwujęzycznego Świętokrzyskiego”. Przyjechałem, żeby się pokłonić i podziękować osobom, które szczególnie mocno się zaangażowały w projekt: pani profesor Patrycji Kwiatkowskiej, a także Karolinie Rębak, Natalii Wojciechowskiej, Aleksandrowi Załęckiemu oraz Mateuszowi Chlebickiemu. – Wymiataliście! Wielki szacun za wszystko!

Przed nami zmiany w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że nowa władza będzie chciała kontynuować program „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”, że taka świetna młodzież jak ta w Busku i w wielu innych szkołach w regionie, będzie mogła się rozwijać i czuć z tego satysfakcję.