Przed pierwszym, zreformowanym dzwonkiem
1 września 2017
Ten system umożliwi rodzicom powrót na rynek pracy
6 września 2017

Bez rolników nie ma i nie może być zdrowego i silnego państwa – dożynki wojewódzkie w Masłowie

– Świętokrzyska wieś pięknieje. Wystarczy się rozejrzeć. Zadbane domy, ukwiecone posesje, nowe maszyny w gospodarstwach. To naprawdę cieszy. Dziękuję za to mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. To zasługa Państwa, samorządowców i dobrych gospodarzy, którymi jesteście. Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy dokładać od siebie małą cegiełkę. W tym roku przeznaczyliśmy 1 milion złotych na „Świętokrzyską Odnowę Wsi” na place zabaw, wyposażenie świetlic, tworzenie miejsc rekreacji. Ponad 1,7 miliona złotych przekazaliśmy na dopłaty do dróg dojazdowych do pól. Pieniące trafiły do 69 gmin. Warto pamiętać także o olbrzymich kwotach jakie otrzymał region z budżetu Unii Europejskiej. Za nie budowane są szkoły, przedszkola, drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne. To wielkie dzieło budowy województwa świętokrzyskiego, które w ostatnich latach stało się naszym wspólnym udziałem. Bądźmy z tego dumni – mówił marszałek Adam Jarubas na XVII Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Masłowie.

Przytoczył słowa Wincentego Witosa: “Bez rolników nie ma i nie może być zdrowego i silnego Państwa” i życzył rolnikom obfitych plonów, dobrych cen i rzetelnych kontrahentów.

– Nisko się kłaniam rolnikom i w ten symboliczny sposób oddaję honor ludziom polskiej wsi. Tym, którzy dbają, aby nikomu na naszych stołach chleba nie zabrakło – mówił marszałek doceniając trud rolniczej pracy.  – Rolnik ma warsztat pracy pod gołym niebem. Kwietniowe i majowe przymrozki wyrządziły wiele szkód w świętokrzyskich sadach. W niektórych gospodarstwach, zwłaszcza w uprawach pestkowych straty sięgnęły nawet stu procent. Rolnicy czekają na rekompensaty, bo muszą myśleć o odtworzeniu produkcji na kolejne lata – mówił marszałek.

Potem przyszła pora na tradycyjne dożynkowe obrzędy: prezentację barwnych wieńców oraz ich „odśpiewanie” i obtańczenie przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz zespoły ludowe wraz z delegacjami poszczególnych powiatów. Starostowie tegorocznych dożynek: Beata Popis z Obic w gm. Morawica oraz Michał Nawarro z Jędrzejowa, wręczyli Gospodarzowi Dożynek – Marszałkowi Województwa – bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów: – „Zacny gospodarzu, pora chlebem się podzielić leżącym na stole. Dziel nim sprawiedliwie nie dużo nie mało, by się wszystkim obecnym po trosze dostało”.