Świętokrzyskie czyta Żeromskiego
3 czerwca 2017
Nowa hala sportowa w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej
5 czerwca 2017

“Beldonek” trafi do świętokrzyskich szkół i bibliotek

“Był so­bie chło­pak je­den – małe ta­kie, brud­ne, na przy­piec­ku to sia­da­ło, ko­zi­kiem stru­gał a stru­gał pa­ty­ki; no i sam so­bie cią­giem opo­wia­dał, co z tego pa­ty­ka chce zro­bić.” to fragment “Beldonka”, którego nakład z okazji rocznicy śmierci Adolfa Dygasińskiego został wznowiony i trafi do szkół i bibliotek w województwie świętokrzyskim.

 

W 115 rocznicę śmierci Adolfa Dygasińskiego pisarza, publicysty, wielkiego prozaika z Ponidzia w Niegosławicach wspominano jego twórczość, między innymi  „Beldonka” pierwszą polską powieść napisaną gwarą.

Adolf Dygasiński urodził się 1839 w Niegosławicach koło Pińczowa.  Powieściopisarz, publicysta, pedagog, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej. W swojej twórczości bardzo często poruszał tematykę życia mieszkańców wsi i małych miasteczek, podkreślając wspólnotę losów ludzi i zwierząt.

“Był so­bie chło­pak je­den – małe ta­kie, brud­ne, na przy­piec­ku to sia­da­ło, ko­zi­kiem stru­gał a stru­gał pa­ty­ki; no i sam so­bie cią­giem opo­wia­dał, co z tego pa­ty­ka chce zro­bić.” to fragment “Beldonka”, którego nakład z okazji rocznicy śmierci pisarza został wznowiony i trafi do szkół i bibliotek w województwie świętokrzyskim.