Aktywni świętokrzyscy seniorzy
18 listopada 2017
Europejska wartość dodana Polityki Spójności w regionach
24 listopada 2017

“A to Polska właśnie”….

„A to Polska właśnie…”.- Violetta Nowakowska z Rakowa – autorka tekstu ”W Prusinowicach bez zmian” zwyciężyła w V…

Opublikowany przez Adam Jarubas na 18 listopada 2017

 

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkurów na reportaż i wiersz.

Pierwszą nagrodę w wysokości 3 tys. zł w kategorii reportaż zdobyła Violetta Nowakowska z Rakowa za tekst „W Prusinowicach bez zmian”, trzy równorzędne drugie nagrody po 1 tys. zł każda: Agnieszka Góra-Stępień, Lublin (godło „Zonia”) za tekst„Padre”, Arkadiusz Mędrzak z Bielska-Białej za tekst „Noc Kupały”, Zdzisław Adamiec z Opola za tekst „Marszałek uzdrowiciel”.

Pierwszą nagrodę w wysokości 2 tys. zł w konkursie na wiersz zdobył Paweł Podlipniak z Radomia za tekst „Martwa natura” drugą w wysokości 1,5 tys. zł – Andrzej Wróblewski z Warszawy za tekst „Są takie miejsca” oraz dwie nagrody za zajęcie trzeciego miejsca po 1 tys. zł Wojciech Roszkowski z Tykocina za tekst „Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego” i Agnieszka Marek z Bielska – Białej za tekst „List anonimowej poetki do Ryśka Miernika”.

Spłacam dług swoim przyjaciołom – mówił podczas imprezy współorganizator konkursów, Adam Ochwanowski. – Żyliśmy w atmosferze rodzinnej, ja, Rysiek, Zbyszek, Bogdan Pasternak, Andrzej Stolarczyk, Heniek Jachimowski.

Piąta edycja konkursu na reportaż imienia Zbyszka Nosala odbyła się pod hasłem „A to Polska właśnie…”. Dodatkowo, pod tym samym hasłem, odbył Ogólnopolski Konkurs na Wiersz im. Ryśka Miernika. Oba konkursy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Nadesłano ponad 50 reportaży, które oceniało jury w składzie: red. Jerzy Daniel, prof. Stanisław Żak oraz prof. Janusz Detka. Na konkurs poetycki wpłynęło z Polski i z zagranicy ponad 300 wierszy, które były oceniane przez Janusza Drzewuckiego, Adama Ochwanowskiego oraz Adama Ziemianina. Uroczystość połączona była z promocją publikacji książkowej nagrodzonych i wyróżnionych prac z obu konkursów.

Konkursy ogłosił Ośrodek Kulturalno-Historyczny „Beldonek” – Pałac Wielopolskich w Chrobrzu wraz z WBP w Kielcach. Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz rodzinę Ryśka Miernika, patrona konkursu poetyckiego.
Podczas uroczystości marszałek Adam Jarubas wręczył Bogdanowi Pasternakowi w dowód uznania dyplom z podziękowaniem za twórczą determinację, za zasługi w budowaniu kieleckiego środowiska literackiego oraz za dorobek twórczy. Imprezę uświetnił recital Tomka Wachnowskiego, który wykonał kilka piosenek do słów Adama Ochwanowskiego.