Mój region, moja Europa, nasza przyszłość – forum w Brukseli
27 czerwca 2017
Pieniądze dla świętokrzyskich przedsiębiorców
3 lipca 2017

Projekt NIC łączy pasję ludzi z naturą

Projekt Natura – Idea – Człowiek, w skrócie NIC, to prowokacyjne pokazanie, że za niepozornymi miejscami i ludźmi mogą kryć się piękne idee, historie i inspiracje – wszystko to zanurzone w naturze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Cele projektu i realizowane w jego ramach działania zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

 

Realizatorem projektu, którego ideą jest pokazanie prawdziwych ludzi, pięknych miejsc, ciekawych pasji, jest Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Finansowo działania te wspiera Gmina Bieliny. Ważną częścią projektu jest strona internetowa ideanic.eu, która w ciekawy i prosty sposób opowie o miejscach, pasjach lub osobach, które wpisują się w ideę przedsięwzięcia. Ponadto zostanie zrealizowana kampania w mediach społecznościowych skierowana do osób mówiących w językach polskim, angielskim i niemieckim – na Facebooku stworzono stronę w tych trzech językach.

Obecnie na stronie internetowej projektu znajdują się informacje o „dzikim gotowaniu” Maksa Przybylskiego, gdzie możemy zobaczyć, jak z pospolitych roślin i owoców stworzyć prawdziwe kulinarne dzieła sztuki. Znajdziemy tam również opowieść o Umianowicach i śródlądowej delcie rzeki Nidy. Kolejna osobliwość to Kapkazy Szkoła Wrażliwości wraz z jej gospodarzami – Ewą i Mariuszem Skowerskimi-Kosmalskimi. Docelowo na stronie znajdzie się 20 opowieści, wszystkie opisane w skromny sposób i oprawione zdjęciami tak, by zainspirować jak najwięcej ludzi do przygody z naturą.

– Ten unikatowy projekt opowiada historie o wyjątkowych ludziach, „zanurzonych” w naturze, którzy, często wywodząc się z innych środowisk, z miast, spoza naszego regionu, wybierają Świętokrzyskie jako najlepsze miejsce do życia i mówią, że był to ich najlepszy wybór życiowy. Potrafią też tworzyć w tych miejscach atrakcyjną ofertę edukacji przyrodniczej czy kuchni opartej o naturalne produkty – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, podkreślając, że jest to jednocześnie oferta turystyczna dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku aglomeracji. – Świętokrzyskie na pewno dla takiej oferty ma świetne zasoby i projekt, który tworzymy, będzie te wartości promował – podkreślał marszałek.

– Te „osobliwości”, które chcemy odkrywać, to dla nas połączenie Natury Idei i Człowieka. W skrócie nazwaliśmy to NIC, czyli takie niby nic, a tak naprawdę połączenie tej pasji ludzkiej i natury tworzy niesamowite miejsca pełne inspiracji – wyjaśnia Jakub Kubiec z Parków Krajobrazowych, w pobliżu których znajdują się te osobliwe miejsca.

– Projekt może pomóc odkryć te osobliwości osobom, które szukają wyciszenia, wyjątkowych miejsc i wyjątkowych ludzi, a w gminie Bieliny są takie miejsca i osobowości, wokół których można tworzyć ciekawą ofertę spotkań, pobytu, poznawania regionu i naszej gminy. Bardzo się cieszę, że gmina Bieliny jest zaangażowana w ten projekt, tym bardziej, że wiele obszarów na naszym obszarze jest chronionych – mówi wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz.

Projekt zakłada również realizację festiwalu „Dalej Się Nie Da 2” – pokazującego muzykę czerpiącą inspirację z natury i kultury ludowej, prezentując ją w nowoczesnych interpretacjach. Festiwal odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia 2017 roku, w Hucie Szklane j w Osadzie Średniowiecznej. Ostatnim działaniem będą warsztaty dotyczące nowoczesnego, świadomego podejścia do turystyki. Tak zwana postturystyka jest odpowiedzialną formą odkrywania nowych, ciekawych miejsc. W projekt ponadto mogą się również angażować mieszkańców regionu, którzy znają takie osobliwe miejsca albo sami je tworzą.